ASUS Eee PC 701 lietotāja apskats

ASUS Eee PC 701 ir ultra maziņš un viegls (~ 900 gr.) portatīvais dators ar 7 collu ekrānu.

Sīkāki apraksti ar tehniskajiem datiem ir šajos linkos:

Šis apraksts ir domāts tiem, kuri vairāk vai mazāk jau zin, kas tas par datoru, visticamāk apsver domu par tā iegādi, bet nezin kā ir ar tādu strādāt ikdienā.

Pateicoties veikalam Multi Sistēma (ms.lv) uz pāris dienām manās rokās bija nonācis šis mazais dators. Šo dienu laikā es tad centos noskaidrot ar ko ir jārēķinās, ja šādu datoru lieto ikdienā. No lietotāja redzes punkta centos saprast kādiem lietošanas mērķiem viņš ir paredzēts, kādām darbībām der un kādām – neder. Raksta beigās arī uzskaitīšu dažus plusus un mīnusus, ar kuriem lietotājam būs jārēķinās.

Dators patiešām ir mazs un kompakts. Ieslēdzas ātri ~ 10 sekundēs un, ja ir uzstādīts, tad automātiski ielogojas lietotāja profilā.

Datorā jau ir uzstādīta Linux operētājsistēma ar ērtu darbavirsmas vidi un pāris nepieciešamajām programmām: Firefox web pārlūku, Thunderbird e-pasta klientu, Open Office (Word, Excel un PowerPoint dokumentiem), skype, un daudzām citām. Ar darbavirsmu virtuāli var padarboties šajā linkā (visas programmu ikonas uz bildes ir klikšķināmas).


Internetam pieslēdzos gan izmantojot Wi-Fi, gan parasto interneta kabeli.

Uzreiz jāatzīmē, ka lai arī ekrāns ir tikai 7 collas liels un neaizņem visu darba virsmu, tas ir ļoti gaišs un ar labu kontrastu. Viss ir skaidri redzams un acis nav lieki jāpiepūlē. Tomēr, līdzko tiek skatītas web lapas, tā ekrāna izšķirtspēja (800 x 640 pikseļi) liek par sevi manīt, jo vairums lapas ir platākas par 800 pikseļiem, tādēļ, ekrānu nākas skrollēt ne tikai vertikāli, bet arī horizontāli, un tas jau ir ļoti neērti.


Toties rakstot teksta dokumentus vai strādājot ar elektroniskajām tabulām,ir daudz ērtāk nekā pārlūkojot web lapas.

Lai arī klaviatūra nav liela, taustiņi ir tikai nedaudz mazāki kā galda datoru klaviatūrām. Pēc aptuveni stundas es jau biju pieradis pie jaunās klaviatūras lielumiem un rakstīju nejauši nenospiežot blakus taustiņus.

Uzreiz ir jābrīdina, ka latviešu valodas mīksto un garo taustiņu atbalsts nav iekļauts. Ja ir zināšanas un pieredze lietojot un konfigurējot linux, tad latviešu valodas atbalstu var uzstādīt izmantojot šo pamācību .

Patīkami pārsteidza programma, ar kuras palīdzību ir iespējams automātiski uzinstalēt jaunāko versiju kādai jau no ieinstalētajām programmām. Attēlos ir redzams, kā es atjauninu skype. Diemžēl, web kameras atbalsts skype linux versijā ir pieejams tikai sākot no skype 2.0 versijas, kura šobrīd ir tikai beta izstrādes versijā, tādēļ šobrīd to instalēt var tikai manuāli.



Diemžēl, nav programma, ar kuras palīdzību varētu automātiski no saraksta pieinstalēt vēl citas programmas, kā tas ir piemēram Ubuntu linux. Tāda iespēja būtu ļoti noderīga.

Video un mūzikas atskaņošanai programmas ir jau ieinstalētas,datorā atrodamos audio un video materiālus atskaņoja bez problēmām. Iebūvēto skaļruņu kvalitāte ir apmierinoša.

USB atmiņas moduli atpazina un bez problēmām varēju lietot.

Iebūvētais disks ir 4 GB liels, tomēr lietotājam ir pieejami tikai 1.3 GB, kas nav visai daudz, ja gribam uzkopēt video materiālus, bildes vai mūziku. Tādā gadījumā būs jāizmanto SD atmiņas kartes vai USB atmiņas moduļi.

Datoram ir standarta VGA izeja, lai pieslēgtu ārējo monitoru. CRT monitoru man izdevās pieslēgt tikai ar datora ekrāna izšķirtspēju – 800 x 640 pikseļi. Citās izsķirtspējās man monitors nerādīja. LCD monitors gan rādīja arī citās izšķirtspējās, kā, piemēram, 1024 x 768 pikseļi.

Pārējās apskata bildes ar komentāriem pilnā izmērā varat aplūkot šajā galerijā.

  • Plusi:
    • Viegls
    • Uzstādīta operētājsistēma, kuru ir ērti lietot
  • Mīnusi:
    • Nav Bluetooth atbalsts
    • Nav arī infrasarkanais ports
    • ekrāna izšķirtspēja, neļauj vairumu web (platākas par 800 px) lapu apskatīt bez skrollēšanas uz sāniem. Iebūvētajai OS nav iespēja automātiksi pievienot LV valodu
    • Nav iespēja automātiksi pievienot papildus programmas, kā tas ir, piemēram, Ubuntu linux

Mans viedoklis.

Dators ir ērts, lai to paņemtu līdzi ikdienas gaitās vai ceļojumā, lai varētu to izmantot, ja nepieciešams. Šķiet regulāriem ikdienas darbiem tas būt neērts. Vismaz man noteikti.
Īslaicīgai web pārlūkošanai, e-pasta pārbaudīšanai, kāda ofisa dokumenta parādīšanai vai pielabošanai, bilžu vai video attēla nodemonstrēšanai dators ir tieši laikā.

Man personīgi ir nepieciešams dators, ar kuru ir ērti strādāt, tādēļ šī konkrētā modeļa ekrāna izšķirtspēja mani neapmierina, kas arī bija galvenais iemesls kādēļ neesmu to nopircis. Ļoti ceru, ka baumas par nākošās paaudzes modeli ar 10 collu ekrānu un 1024 x 600 pikseļu izšķirtspēju piepildīsies.

Ja Tev, lasītāj, ir kādi jautājumi par manu pieredzi lietojot šo datoru, tad droši jautā komentāros un es centīšos uz tiem atbildēt. Latvijā jau ir pārdesmit šī datora lietotāji, tādēļ ir arī iespējams, ka viņi komentāros sniegs atbildes uz jūsu jautājumiem.

 

Rakstam ir 10 komentāri [Pievienot komentāru]
  1. Gunda

    Dators ir ļoti ērts rakstā minētajiem mērķiem – līdzņemšanai (var ērti ielikt rokassomā un ir viegls:)), ātrai epasta un weblapu pārlūkošanai – ideāli. Pagaidām vēl neesmu tikusi līdz latviešu valodai, bet kopumā esmu ļoti apmierināta.

  2. munky

    Latviešu valodu var uzstādīt arī savādāk:
    Ctrl-Alt-T
    ievadam: sudo kcontrol &
    ejam uz tastatūras izkārtojuma sadaļu un volā.

    Programmas arī var instalēt kādas vēlas izmantojos Synaptic, kurš jau ir iekšā. Tikai jāpievieno vajadzīgie Debian repositories.

    + lielisks resurss Asus Eee PC lietotājiem -http://www.eeeuser.com/

  3. Arturs Mednis

    Liels paldies, tiesi pedeejaas dienaas peetu plasak pieejamo info un apraxtus par so… Par 10 collu modeli baumo, ka tas buusot jau februaaii piejams ASV, ja nemaldos ar 8 GB (sim arii laikam ir taada versija jau). Viss ir forsi, bet arii laikam gaidiisu biki lielaaku.

  4. elina

    Nezinu kada veida, bet man nav instaleta web kamera, varbut kads var palidzetbun pastastit, ka noverst sho kljumi ???

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *